BlogZamane YetişkinleriZamaneye Dair

ZORLUKLARLA NASIL BAŞA ÇIKARIZ?

DESTEK KAYNAKLARIMIZ

Hayat içerisinde kendinizi çıkmazda hissettiğiniz, artık dayanacak gücüm kalmadı dediğiniz ve problem çözemediğiniz zamanlar olabilir. Bu zamanlarda bir adım dahi atacak haliniz kalmamış gibi hissedebilirsiniz. Tam da bu anlarda omzunuza dokunacak bir ele ihtiyaç duyarsınız. İçimizdeki var olan gücü tekrardan görebilmek ve düştüğümüz yerden kalkabilmek için hayatımızdaki destek kaynaklarına ihtiyaç duyarız.

MASA METAFORU

Yaşamımızı bir masa ile ilişkilendirirsek nasıl ki bu masanın ayakta durması için ayaklarına ihtiyacı varsa bizim de destek kaynaklarına ihtiyacımız vardır. Bu destek kaynakları tıpkı bir masanın ayağına benzer. Bu kaynaklar iş, aşk, arkadaşlık ve aile gibi birçok kişi veya yaşantı olabilir. Daha açıklayıcı olması adına konuyu bir örnek ile ele alalım. İşten ayrılan bir kişiyi düşünelim. Geriye masanın ayağı kalır fakat masa tamamen yıkılmaz. Aşk, arkadaşlık ve aile masayı ayakta tutar.

Kişinin yaşamındaki tek destek kaynağı işi ise, diğer alanlarda kendisini başarısız ve yetersiz hissediyorsa işten çıktığında masa tamamen yok olur ve ayakta kalamaz. Kişi hayatındaki destek kaynaklarını kaybetmeye başladıkça yıkıldığını ve tükendiğini hissetmeye başlayacaktır. Bu yüzden hayatınızdaki destek kaynaklarının birden fazla olması çok önemlidir. Tek bir destek kaynağına sahip olduğunuz zaman o destek kaynağına bağımlılık sergileyebilirsiniz. Bu nedenle yaşamınızın merkezine tek bir kişiyi veya olayı koymanın yerine dengenin korunması önemlidir.

                                                                                     Psikolojik Danışman Kader Ay

Web sitemizdeki diğer yetişkin içeriklerimizi okumanızı tavsiye ederiz. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı