BlogZamane YetişkinleriZamaneye Dair

MANİPÜLASYONA UĞRUYOR OLABİLİR MİSİNİZ?

YANLIŞ İLETİŞİM ÖRNEKLERİ

İletişim en temelde diğer bireylerle paylaşımda bulunmak, empati kurabilmek için önemli noktalardan biridir. Genellikle doğru iletişim kurmanın yolları üzerinde durulurken, yanlış iletişimin örneklerini daha az görmekteyiz. Doğru iletişim kurabilmek için öncelikle yanlış iletişimi belirleyebilmek ve ayırt etmek gerekmektedir. Aşağıda çeşitli yanlış iletişim kesitleri verilmiştir.

Yok Sayma

Yok sayma sıklıkla karşımıza çıkan bir davranış biçimidir. Birçoğumuz bunun yanlış bir iletişim olduğunun dahi farkına varamayabiliriz. Genellikle duygusal manipülasyonu kullanan kişilerde bir iletişim biçimi olarak kullanılır. Örneğin bir sohbet içerisindeyken karşı tarafın sürekli sizin fikirlerinizi görmezden gelmesi veya iş ortamında karar alınırken size sorulmaması yanlış iletişim örneklerindendir.

Tehdit

Bir diğer yanlış iletişim örneği tehdittir Özellikle ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkide sıklıkla gözlemlediğimiz bir iletişim biçimidir. ‘’ Birdaha yap bak bakalım ne oluyor,  bir şikayet duyarsam eğer sana gününü gösteririm vb cümleler oldukça yanlıştır.  Tehdit asla kullanılmaması gereken bir iletişim biçimidir.

Kıyaslama

Kıyaslamak da yine sıklıkla karşımıza çıkan bir iletişim biçimidir. Hemen hemen hayatımızın her alanında sürekli başkalarının bizden daha başarılı, daha güzel veya yakışıklı olduğunu duyarız. Kimi zaman ailenizden kimi zaman eşinizden arkadaşlarınızdan bu söylemleri kullanır. Doğru iletişim kurmanın temelinde her insanın özel olduğunu ve saygı duyulması gerektiğini unutmamak gerekir. Sizi sürekli başkalarıyla kıyaslayan kişiler bir süreden sonra olumsuz duygular hissetmenize yol açar.

Küçümseme

Son olarak küçümsemeden bahsetmekte fayda vardır.   Örneğin sizin için çok önemli bir olayı arkadaşınıza anlattığınızda karşınızdaki kişinin ‘’ Sen de buna mı üzülüyorsun, benim daha büyük sorunlarım var’’ diyerek sohbeti devam ettirdiğini eminim hepimiz yaşadık.  Anlaşılamadığımızı hissettik ve belki de artık kimseye bir şey anlatmamaya başladık. Sıklıkla gözlemlediğim bir diğer nokta ise hayallerinizi anlattığınızda gelen küçümseme tepkileridir. Büyük bir hevesle arkadaşlarınıza veya ailenize hedeflerinizden bahsettiniz fakat ‘’ Yapamazsın, kimler denedi sen mi yapacaksın, çok hayalperestsin’’ gibi cümleleri duyarsınız. Karşımızdaki kişiler her zaman aslında bizim iyiliğimizi düşündüklerini söyleseler de bu yanlış bir iletişim biçimi ve aynı zamanda duygusal bir manipülasyondur.

                                                                                            Psikolojik Danışman Kader Ay

Web sitemizdeki diğer yetişkin içeriklerimizi okumanızı tavsiye ederiz. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı