BlogZamane AynasıZamanede Gelişim

UMUT IŞIĞIM- PSİKOLOJİK ANALİZ

David O. Russell’ın yönetmen koltuğunda olduğu ABD yapımı romantik- komedi filmi  olan Umut Işığım içerdiği psikolojik çözümlemeler ile diğer romantik komedi filmlerinden bir hayli uzakta. Başrolünde Bradley Cooper (Pat), Jennifer Lawrance(Tiffany) Robert De Niro(Pat’in Babası) gibi önemli isimlerin yer aldığı Umut Işığım birçok ödül toplamış bir yapımdır.

Film eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salito’nun rehabilitasyon merkezinden çıkmasıyla başlıyor. Pat, 8 ay önce eşinin(Nicky) onu başka bir adamla aldattığına şahit olmuş ve ciddi bir travma yaşamıştır. O esnada adama şiddet göstermiş ve öfke nöbeti geçirmiştir. Bunun üzerine mahkeme kararıyla Pat’in hastaneye yatmasına karar verilmiştir. Tedavi gördükten sonra rehabilitasyon merkezinden çıkan Pat’in tek istediği eski eşi Nicky’i tekrar kazanmaktır fakat mahkeme Pat için yasal uzaklaştırma vermiştir.

Tetikleyici uyarıcı ile karşılaşma

Filmin girişinde en dikkat çeken kısımlardan biri de Pat’in hastaneden çıktıktan sonra psikiyatristi ile görüşmeye gittiği sahnedir.  Hastaneden içeri girdiğinde bir şarkı duymuş ve bu şarkının hemen kapatılmasını istemiştir. Şarkı kapatılmayınca da öfke krizi geçirmiştir ve duygu durumunu kontrol edememiştir.  Şarkıyı duyduğu esnada zihninden aldatıldığı an geçmiştir. Sonradan öğreniyoruz ki bu şarkı Pat ve eski eşi Nick’nin düğün şarkılarıdır. Pat eşinin onu aldattığını gördüğünde evde düğün şarkıları çalmaktadır ve Pat için bu durum travmayı tetikleyici bir faktör olarak karşımıza çıkar. Travmatik bir yaşantıda kişiler olayı çağrıştıran bir uyarıcı ile karşılaştığında, sanki o olay yeniden oluyormuş gibi hisseder ve aşırı rahatsız olabilir. Pat’in psikiyatristine’’ Neden bu şarkıyı çaldırdın’’diyerek öfkelenmesi ve terapistin ‘’Hala bu şarkı seni etkiliyor mu onu öğrenmek istedim’’ diyerek cevap vermesi travmatik yaşantının sürdüğünü bize gösterir.

Olumsuz düşünceler ve yetersizlik duygusu

Bir diğer sahne ise şüphesiz ki Pat’in sürekli olarak ‘’ eğer zayıflarsam ve düzgün bir adam olursam Nickky geri gelecek’’ diye düşünmesidir. Pat önceden oldukça kilolu bir adamdır hatta eşinin onu kilolu olduğu ve ani duygu değişimleri olduğu için aldattığına inanmıştır. Bu nedenle tedavi esnasında çok fazla kilo vermiş, aynı zamanda Nickky’nin istediği gibi bir adam olabilmek için de birçok kitap bitirmiştir. Pat yoğun bir yetersizlik ve değersizlik duygusuna sahiptir. Bu yetersizlik duygusu ile aldatmayı hak ettiğini düşünmüş ve Nicky’i onu aldatmasına rağmen geri kazanmak için uğraşır, tüm hatayı kendinde görür.

Sosyal çevre

Pat’in Nickk’ye olan takıntısını babası ile açıklamakta fayda vardır. Filmde birçok sahnede babasının da takıntılı davranışlarının olduğunu görürüz. Bir futbol takımının fanatiğidir ve bahis düşkünlüğü vardır. Önceki yıllarda maç esnasında taraftarla kavga ettiği için bir daha stada alınmamıştır dolayısıyla maçlara gidemez fakat çocuklarını sürekli Eagless maçında görmek ister.  Bütün bu durumlar çerçevesinde Pat’in takıntılı bir kişiliğe sahip olmasında babasının rolü vardır diyebiliriz. Babası her ne kadar Pat’i öfkelenmemesi için uyarsa da kendisi de oldukça öfkeli bir adamdır. Pat ile kavga ettiği sahneler şüphesiz ki gözümüzde canlanır

Tiffany ve depresif belirtiler

Pat yaşamını düzene sokmaya çalıştığı bir sırada, bir komşusuna yemeğe gitmiş ve orda Tiffany ile karşılaşmıştır. Tiffany yakın zamanda eşini kaybetmiş bir kadındır. Depresif belirtiler gösteren Tiffany’de de duygu durum değişiklikleri görülür. Tiffany birden bire ani tepkiler verebilen, öfkeli bir karakterdir. Tiffany de Pat gibi kendisinin değersiz olduğuna inanmaktadır. Üzümlü gevrek yemeye gittiklerindeJ Pat’in olumsuz bir eleştirmesi üzerine Tiffany aşırı tepki vermiş ve Pat’in onu taciz ettiğini iddia etmiştir. Eşinin ölümünden sonra birçok kişiyle cinsel birliktelikler yaşayan Tiffany eşinin ölümünden kendisini suçlamaktadır.

Pat ve Tifany’in karşılaşması ile olaylar gelişir. Pat’in telefonunun olmaması ve mahkemenin Nickk’yi Pat’ten uzaklaştırması sebebiyle Pat Nick’ye ulaşamaz. Pat Tiffany’den eşine ulaşabilmek için yardım ister ve bir mektup yazacağını bu mektubu Nickk’ye vermesini söyler. Bunun üzerine Tiffany ise Pat’e yardımcı olacağını söylüyor fakat bir şart koşuyor. Tiffany bir dans yarışması için Pat’in kendisine dans partneri olmasını istiyor. Teklifi kabul eden Pat Tiffany ile dans çalışmalarına başlıyor fakat hala takıntılı bir biçimde Nickky ile kesin barışacağına inanır.

Güvenli Alan Oluşturabilmek

Tiffanny ve Pat aslında birçok noktadan birbirine benziyor. Öfkeleri, ani değişimleri ve insanlar ile ilişki kurmakta zorlanmaları ve normal olmayan kişiler olarak adlandırılmaları onları sosyal yaşamdan uzaklaştırırken birbirine yakınlaştırır. Diğer bir dikkat çeken noktalardan biri de terapistin Pat’e sakinleşmek için güvenli bir alan oluşturmasını söylemesidir. Güvenli alan aslında problem yaşadığımız, duygumuzla başa çıkamadığımız zamanlarda bizi sakinleştiren bir ortamdır. Bize ait olan bu alana geçtiğimizde, beynimize sakinleşeceğimizin ya da güvende olduğumuzun mesajını veririz. Filmde Pat’in öfkelendiği bir sahne esnasında( polisin Pat’i tutuklamaya çalışması) Tiffany’nin Pat’i sakinleştirmesi ve destek olması dikkat çeker. Hatırlarsınız ki o sırada Pat kendini kontrol edebilir böylelikle polise öfkelenmediğini ispat eder. Pat için Tiffany güvenli bir alan haline gelir. Pat Tiffany ile birlikte yaptığı dans çalışmalarıyla adeta başka bir adam olur. Tiffany de aynı zamanda yoğum bir değişim içindedir. Tiffany bir yandan Pat’in eşine yazdığı mektupları Nickky’e vermez çünkü artık Pat’e karşı duygular beslemektedir. Tiffany için hayatındaki tek destek kaynağı Pattir ve eğer Pat’i kaybederse bu onun için yıkım olacaktır.

Umut

Son olarak Filmde Pat sürekli bir umut ışığı aradığından bahseder. Olumlu olması gerektiğini kendisine ilke edinir. Umut, psikoloji biliminde bireyin güçlü durmasına yardımcı ve iyileştirici bir kavramdır.  Hem Tiffany hem de Pat birbirlerinin sevgi ihtiyaçlarını karşılar. Dans yarışmasında Pat ve Tiffany başarılı olur ve Pat takıntı haline getirdiği eski eşi ile karşılaşır fakat yoğun bir tepki vermez ve Tiffany’e aşkını ilan eder. Pat ve Tiffany aradıkları umut ışığını birbirleri ile bulur. Umut Işığım filmi içerdiği mesajlar ile birçok yaşama tanıklık etmeye devam edecek gibi duruyor.

Umut ışıklarınız hep sizinle olsun .

                                                                                      Psikolojik Danışman Kader Ay

Web sitemizdeki film ve kitaplar üzerine yapmış olduğumuz diğer psikolojik analizleri de okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı