BlogZamane GençleriZamaneye Dair

SINAV ZAMANI TERCİHLERİ KİM YAPIYOR?

AİLELERİN YAKLAŞIM HATALARI

Sınav süreci hem gençler hem de aileler için stresli bir süreçtir. Bu dönemde çocukların duygularını ve düşüncelerini anlamak onlar ile iletişim kurmak en az akademik başarı kadar önemli bir konudur. Genellikle sınava hazırlanan bir öğrenciden sadece ders çalışması ve başarılı olması beklenir oysaki üniversite sınavında öğrencinin psikolojik durumu da öne çıkar.

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanması ile birlikte bazı öğrenciler mezuna kalarak tekrar sınava hazırlanmaya karar verdiler. Bu süreçte ailelere düşen rol gençlerin yanında olduklarını hissettirmeleridir.  Sınavdan istediği başarıyı elde edemeyip tekrar hazırlanmayı düşünen gençler ailelerinden de bu noktada bir destek görmek isterler.

Kendi beklentilerinizi konuşmak

Tercih döneminde yapılan en sık hatalardan biri sınav hakkında ailenin kendi beklentilerini konuşmasıdır.  ‘’ Keşke şu üniversite gelseydi, bu sene de olmadı vb cümleler öğrenciyi suçlayıcı ifadelerdir. Bir noktadan sonra öğrencide ‘’ başarısızım’’ düşüncesini oluşturur.

Kabul etmemek

Yapılan bir diğer hata ise ailenin öğrenciyi zorlayarak tercih yaptırmasıdır. Öğrencinin ne istediğini, aklından neler geçtiğini bilmeden’’ Bu okulu yaz, mezuna kalma, bu bölümde iş yok’’ vb cümleler kurmak yanlıştır. Öğrenci ne istiyor, mezuna kalmayı mı düşünüyor, nasıl hissediyor konuşmak gerekir.

Çevre ile paylaşmak

Sınav sonucunu hemen arkadaşlar veya akrabalarla paylaşmak da yapılan diğer bir hatadır. Genellikle sonuçlar çevre ile paylaşıldığında öğrenci diğer öğrencilerle karşılaştırılır ve kendisini değersiz, yetersiz hisseder.

Emeği yok saymak

Sıklıkla yapılan en büyük hatalardan biri de sonuç olumsuz olduğunda öğrencinin tüm emeği yok sayılır. Oysaki öğrenci uzun bir süre çalışmış ve çaba sarf etmiştir dolayısıyla tüm gayreti için öğrenciyi tebrik etmek gerekir. Gecelerce çalışan bir öğrenciyi sınavda istediği puanı alamadığı için başarısız görmek öğrencinin motivasyonunu ve kendine olan inancını yitirmesine sebep olur.

Sonuç olarak sınav döneminin yanı sıra tercih dönemi de oldukça hassas bir dönemdir. BU dönemde bir uzmandan destek almak, objektif analizler yapmak, süreci bütünüyle değerlendirebilmek gerekir.

Gençler ile ilgili diğer içeriklerimizi de okumanızı tavsiye ederiz. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı