BlogZamane YetişkinleriZamaneye Dair

STRES YÖNETİMİ :STRESLE NASIL BAŞA ÇIKMALIYIZ?

laÇağımızın problemi olarak adlandırılan stres günlük yaşamımızda en sık karşılaştığımız sorunlardan biridir. Günden güne yaşanan zorluklar ile kişiler kendilerini yoğun stres içerisinde bulmakta ve stres tepkileri vermektedir. Stres hem psikolojik, hem de fiziksel açıdan kişiye rahatsızlık vermektedir. Peki neden stres yaşarız?

NEDENLERİ

Günlük yaşamda strese sebep olan en temel faktörler arasında parlak ışık, yüksek ses, doğum, ölüm, maddi sıkıntılar, çalışma yaşamı, ilişkiler, hastalıklar vb birçok unsur mevcut.  Aynı zamanda kişisel özellikler de çevresel özellikler kadar etkilidir. Örneğin olaylara karşı bakış açımız, stres yaşadığımızda kullandığımız baş etme mekanizmamız etkili olur  Aynı durumu yaşayan 2 kişi farklı stres tepkileri verebilir.  İş yerinde maddi sıkıntılar yaşayan 2 çalışandan biri yoğun stres tepkileri göstermezken, diğeri daha fazla stres yaşar. Stresin vücudumuza etkileri arasında, yorgunluk bitkinlik, nabız yükselmesi, kas ağrılar, aşırı terleme, baş ağrısı, ses ve ışığa duyarlılık vb tepkiler görülür. Psikolojik etkiler ise genellikle olumsuz ve yoğun duygular olarak görülür. Öfke, kaygı, huzursuzluk, üzüntü,  panik gibi duygular ortaya çıkar. Ayrıca aşırı hareketli veya durağan davranışlar görülürken, konsantrasyon güçlüğü yaşayabilirsiniz.

Stres ile baş edebilmenin en temel yolu, stresin nereden kaynaklandığını ve hangi koşullardan etkilendiğini belirleyebilmektir. Az önce bahsettiğimiz bireysel  kaynaklardan mı yoksa çevrenizdeki olaylardan mı kaynaklanıyor bunu fark etmekte fayda vardır. Stres yönetiminde, öncelikle fiziksel tepkileri kontrol altına alabilmek için nefes ve gevşeme egzersizlerine ihtiyacımız var.

NELER YAPILMALIDIR?

1)Nefes kontrolünü sağlamak

Öncelikle sırtınız dik olacak şekilde bir yere oturun ve nefes alın.  Karnınız balon gibi şişene kadar nefes almaya devam edin. Nefes alırken içinizden 4’e kadar sayın ve nefesinizi tutarken de 4 saniye tutmaya çalışın ve ardından nefesinizi bırakın. Aynı şekilde tekrar karnınızı balon gibi şişirin ve nefes egzersizi devam ettirin. Nefes egzersizi sonrasında gevşeme egzersizleri veya yoga,meditasyon yaparak da stresi kontrol altına alabiliriz.

2)Stresin kaynaklarını belirlemek

Öncelikle hayatınızdaki hangi durumlardan dolayı stres yaşıyorsunuz bunun üzerine düşünmek gerekir. Örneğin ilişkinizde mi stres yaşıyorsunuz veya işinizden memnun değil misiniz bunu belirlemeniz fayda sağlamaktadır. Stresin nereden kaynaklandığını belirledikten sonra bu kaynaklar üzerinde değişim veya yenilik yapabilirsiniz. Örneğin işinizden bunaldıysanız bir tatile çıkabilirsiniz. Arkadaşlarınızın üzerinizde olumsuz etkisi bulunuyorsa sizi negatif hissettiren kişilerden uzak durabilirsiniz.

3)Stresimle Başa Çıkıyorum Kartım

Kendinize stresimle başa çıkıyorum ismi bir kart hazırlayarak, stresli hissettiğinizde kendinize telkinde bulunacağınız cümleler yazabilirsiniz. Örneğin’’ şu an sakin olmaya çalış, nefes egzersizini yap, dışarı çık, hayvanlarla vakit geçir, vb görevler veya söylemler yazmak sizi rahatlatacaktır. Aynı zamanda stresle başa çıkmanızda sizi motive edecektir.

4) Zaman Yönetimi

Zaman yönetimini sağlayabilen kişiler genellikle hayatlarını daha kontrollü yaşarlar dolayısıyla stres seviyeleri daha düşük düzeyde ilerler. Gün içinde plan yapmak, ajanda tutmak, zaman yönetimi tekniklerinden yararlanmak, yapılan iş sonrasında hobilere zaman ayırmak kişinin daha az stres yaşamasını sağlar.

                                                                                   Psikolojik Danışman Kader Ay

Web sitemizdeki diğer yetişkin içeriklerimizi de okumanızı tavsiye ederiz. 

KAYNAKÇA

  • Aytaç, S. (2017). Stres Kaynakları ve Stresin Psikolojik Semptomlarının Öfke Kontrolü ile İlişkisi: Polis Memurları Üzerine Bir Araştırma.
  • Özel, Y., & Bay Karabulut, A. (2018). Günlük Yaşam ve Stres Yönetimi. Türkiye Sağlık Bilimleri ve Araştırmaları Dergisi, 48-56.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı