BlogZamane AynasıZamanede Gelişim

Siyah Kuğu Psikolojik Analiz

KUSURSUZ OLMAK İSTİYORUM

Siyah Kuğu filmi son yılların en çok konuşulan ve halen izlenmekte olan bir psikolojik- gerilim filmidir. Başrolünde Natalie Portman’ın yer aldığı Siyah Kuğu Oscar ödülleri toplamış bir yapıttır.

Film Nina’nın ( Natalie Portman) kendisini beyaz kuğu olarak gördüğü bir rüyayla başlar Nina başarı odaklı, takıntılı genç bir balerindir. Annesi ile birlikte New York’ta yaşamaktadır. Nina içinde bulunduğu bale topluluğunda 4 yıl dans eden bir balerindir ve o sene sergilenecek olan Kuğu Gölü balesi için başrolü oynamak istemektedir.  Kuğu Gölü balesi için yeni bir yapılanma isteyen bale hocası Thomas, Siyah Kuğu ve Beyaz Kuğu’nun aynı kişi tarafından oynanmasını istemektedir. Beyaz Kuğu masumluğu ve saflığı belirtirken, siyah kuğu ise tutkulu ve karanlık taraftır. Rol geçişlerini etkili yapabilecek bir isim seçmek istemektedir.

Bale seçmeleri sırasında Thomas, Nina’ya beyaz kuğu için harika bir rol olduğunu fakat Siyah Kuğu rolünü yansıtamayacağını söyler. Bunun üzerine Nina rolü alabilmek için hocasına gider ve Thomas, Nina’nın çok mükemmelliyetçi olduğunu ve Siyah Kuğu’yu canlandırabilmesi için tutkularını fark etmesi gerektiğinden ve kendisini aşmasından bahseder. Nina bu sırada da oldukça ürkek ve pasif bir tutum sergiler ardından Thomas Nina’yı öper ve bu öpüşme sırasında Nina Thomas’ın dudağını ısırmaktadır. Nina’nın içindeki yıkıcı dürtülerle tanışan Thomas Nina’ya başrolü vermiştir. Nina’nın içindeki Siyah Kuğu ile tanışması da böyle başlar.

Nina gösteri için çalışmalara başlar fakat Thomas sürekli Nina’ya siyah kuğuyu yansıtamadığını söyler ve onu etkileyebilmek için cinsellik hakkında konuşmalar yapar. Siyah Kuğu’nun cezbediciliğini yansıtmak gerekir. Nina ise cinsel güdülerini göstermekte zorlanmaktadır. Bu esnada Thomas Nina’ya Lily adlı başka bir balerini örnek gösterir. Lily teknik açıdan Nina’ya göre daha zayıf bir dansçı olmasına rağmen içindeki dürtüleri ve karanlığı özgürce yansıtmaktadır. Lily’nin sürekli gündeme gelmesiyle Nina bir süreden sonra psikoz özellikler göstermeye başlar. Nina zamanla gerçeklerden kopmaya ve dış dünya ile iç dünyayı karıştırmaya başlar. Bu durum o kadar ileri gider ki Nina çevresinde olup bitenleri farklı değerlendirmeye başlar. Birçok zaman Lily’nin onun yerine geçmek istediğini veya onu takip ettiğini düşünür Lily gibi olabilmek için Lily’nin hareketlerini gözlemlemeye başlamıştır. Lilly’nin rahat tavırlarını ve tutkusunu keşfeder. Lily ile dışarı çıktığı bir sahnede Lily gibi davranır fakat aslında kendisiyle yüzleşmeye başlamıştır.

RENKLERİN PSİKOLOJİSİ

Siyah Kuğuyu ele alırken filmde ana tema olarak geçen siyah ve beyaz renklerden de  bahsetmek gerekir. Renklerin insanlar üzerinde psikolojik etkiler bıraktığı araştırmalarla mevcut ve filmde özellikle üzerinde durulan iki tema renk siyah ve beyaz. Beyaz rengi masumiyeti, saflığı temsil eder ve mükemmellikle ilişkilendirilir. Siyah renk ise gizlilik, gizem ve güçle ilişkilendirilir Beyaz renk ile Nina’nın eşleşmiş olması da Nina’nın mükemmelliyetçi ve obsesif takıntılarını göstermektedir. Öte yandan siyah renk ise Lily karakteri ile eşleşir. Lily, özgür ve karanlık yönlerini gizlemeyen tutkulu bir kadındır.

 KİŞİLİK BÖLÜNMELERİ

Aynı zamanda Nina annesi tarafından kontrol altına alınan bir genç kadın, sürekli olarak annesine hesap veriyor ve annesi tarafından yönetiliyor. Nina’nın odasındaki oyuncaklar dahil bize Nina’nın kişiliğini hala keşfetmediğini, olgunlaşmadığını gösteriyor. Nina annesinin baskıcı bir tutumu sebebiyle cinsel içgüdülerini bastırmakta ve bu içgüdülerini bilinç dışına atmıştır. Halüsinasyonlar görmeye başlaması ile Lily ile seviştiğini görmekte ve o sahnede aslında karanlık yönüyle seviştiğini anlamaktadır. Nina’nın kişilik bölünmesinin en net olarak görüldüğü sahnelerden biri de budur. Bu sahne ile aslında Lily’nin Nina için kişiliğini keşfetmesinde bir araç olduğunu görmekteyiz. Nina zihninde kendisini Lily ile eşleştirirken, kendisiyle yüzleşerek bastırdığı iç güdüleri ile de yüzleşir. Lily ile geçirdiği akşamdan sonra ertesi gün bale provasına gittiğinde Lily aralarında herhangi bir şey geçmediğini söylemiş bunun üzerine Nina’nın sanrılar gördüğü kanıtlanmıştır.

SANRI VE DÜRTÜLER

Nina çeşitli sesler, kahkahalar duymakta ve aynada kendisini farklı bir yüzle görmektedir. Film boyunca aslında Nina’nın gözünden dünyanın nasıl görüldüğü bu sahnelerle açıklanır.

 

Bu durumu her yaşadığında ise kendisini tırnaklamakta ve bunun bilincinde değildir. Kendisine zarar vermesini en temelde yaşadığı utancı somutlaştırması olarak açıklayabiliriz. Psikanalizin kurucusu olan Freud insanların doğuştan cinsel dürtülerle (yaşam içgüdüsü)  saldırgan dürtülerle(ölüm içgüdüsü)  dünyaya geldiğini düşünür. Nina’nın cinselliğini keşfetmek için mastürbasyon yapması, sanrılarında kendisini sevişirken görmesi, annesine karşı şiddet uygulaması bu dürtülere örnek sahnelerdir.

KİŞİLİĞİN KARANLIK YÖNÜ GÖLGE

Analitik psikolojinin kurucusu Jung ise kişiliği oluşturan zihinsel yapıları 4 arketiple incelenmiştir. Jung’a göre kişiliğin en karanlık yönü gölgedir. Gölge kişiliğimizin bilinmeyen yönleridir ve insanın hayvan yönünü içerir. İnsanın toplum içinde var olması ve grup üyeliklerini sürdürmek için gölgenin hayvansı eğilimlerini bastırması gerekir. Nina Lily’e karşı oldukça hırslanmıştır ve halüsinasyonları artmaya başlamıştır. Gösteri sırasında Lily’nin onun yerine sahneye çıkacağını görmeye başlar. Filmin son sahnesinde Nina’nın Lily’i öldürmesi ve sıra bende demesiyle aslında kişiliğin karanlık yönü tamamen ortaya çıkıyor ve Nina’yı ele geçiriyor. Nina Siyah Kuğu’ya dönüşüyor ve yıkıcılığını keşfediyor. Ardından Nina sahneye çıkıyor ve olağanüstü bir performansla içindeki tutkuyu yansıtıyor. Nina odaya döndükten sonra aslında Lily’i öldürmediğini ve sanrı gördüğünü anlıyoruz. Siyah Kuğu’yu canlandırdıktan sonra Beyaz Kuğu’ya dönerek sahneye çıkan Nina Lily’i değil kendini öldürmüştür.

Psikolojik Danışman Kader Ay

Film ve kitaplar üzerine yapmış olduğumuz diğer psikolojik analizleri okumanızı tavsiye ederiz. 

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı