BlogZamane ÇiftleriZamaneye Dair

Ruh Eşinizi Bulamamaktan Korkuyor Musunuz?

ANUPTAPHOBİA

Aile toplumun en temel ve en önemli yapı taşıdır. Bu yüzden aile kurmak ve uzun bir birlikteliğe sahip olmak en doğal isteğinizdir. Çünkü evlilik sevgi, saygı, değer, iletişim gibi birçok duygu, düşünce ve davranış zenginliğine erişmenize yardımcı olur. Her birey gibi siz de evlenmeyi doğal olarak isteyebilirsiniz çünkü evlenmek günümüzde yaşamsal hedeflerden bir tanesi konumuna gelmiştir. Nasıl ki üniversiteyi kazanmak veya iş bulmak gibi hedefleriniz oluyorsa evlilik de toplumsal olarak sorumlu hissettiğiniz bir görev haline gelmiştir.

Evlilik toplumun yüklediği bir görev olması ve ruhsal ihtiyaçları karşılaması sebebi ile önemli bir konuma sahiptir. Bu yüzden evlenemedikçe kendiniz ile ilgili olumsuz duygu ve düşünceler üretmeye başlarsınız.  Sonucunda ise ‘’ben neden kimseyi bulamıyorum, evde mi kalacağım, dünya da kafa dengim bir tane bile mi insan kalmadı’’ gibi ifadeler kullanırsınız. Bu hataların neler olabileceğine hep birlikte bakalım.

Hangi Hatalar Sizi Yalnız Kalma Korkusuna Sürükler?

  1. Yalnız kalmamalıyım

Partneriniz ile çok güzel giden bir ilişkiniz yaşanan sorunlardan dolayı bitebilir.  Her ilişki birçok kazanç ve kayıpları beraberinde getirir.  Bu kazanç ve kayıpları analiz etmelisiniz. Böylece yeni kuracağınız ilişkide kayıplarınızı tekrar yaşamamak için adımlar atabilirsiniz. Ancak bir ilişki bittikten sonra yalnız kalmamak amacıyla yeni ilişkiye girilmesi bu kazanç ve kayıplarınızı analiz etmenizi engeller. Buzdolabınıza iki adet elma koyduğunuzu düşünün. Bu elmaları bir süre sonra aldığınızda çürümeye başladıklarını fark edeceksiniz. Elmalardan bir tanesini buzdolabından aldıktan sonra yanına hemen yeni bir elma koyarsanız yüksek ihtimal yeni elmada çürümeye başlayacaktır. Çünkü en baştan sağlıksız bir şekilde muhafaza edilmeye başlanmıştır. İlişkilerinizi de çürütün faktörleri görmek için kendinize zaman verin. Kendinize zaman vermediğiniz sürece sağlıklı bir ilişki kurmak sizin için zorlaşacaktır.

  1. Çürütücüleri Görmezden Gelmek

Sahip olduğunuz bir ilişkide doyum alamıyor olabilirsiniz. Sevgi, saygı, sadakat gibi duygu ve değerler ilişkinizde olmayabilir. Böyle bir ilişkinin sağlıklı olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Ancak çoğu birey tüm bu çürütücü faktörleri görmezden gelir. Bir şekilde düzelir bunlar düşüncesi ile bir çaba içerisine girmez ve olduğu gibi yaşamaya devam eder. Bunun altındaki ise yalnız olmaktansa bir kişi olsun düşüncesi yer alır.  Çürütücü faktörlere dur demediğiniz sürece ilişkinizin uzun süreli olmaması kaçınılmaz olacaktır.

  1. Kendini Feda Etmek

Kendisini sevmeyen bir kişinin başkasını sevemeyeceğini asla unutmamalısınız. İlişkim olsun düşüncesi ile hareket ederek ilişkide bağımlılık sergilerseniz karşınızdaki kişinin hayatını yaşamaya başlayacaksınız. Yaşadığınız bağımlı ilişkinin sona ermesi üzerine hatayı kendinizde aramaya başlayacaksınız. Çünkü onun için her şeyi yaptım ifadelerini kendinize söyleyeceksiniz. Bunun sonucunda ise öz şefkatiniz ve özgüveniniz azalacak.  Yeni sahip olduğunuz olumsuz özsaygı ile yeni ilişkilerinizde de benzer tutumlar ortaya çıkacak. Sonuç olarak ise sağlıksız ilişkiler sonucu ‘’evlilik için uygun birini bulamıyorum’’ diyeceksiniz.

Web Sitemizdeki çiftler ve ilişkiler ile ilgili diğer içeriklerimizi de okumanızı tavsiye ederiz. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı