BlogZamane ÇiftleriZamaneye Dair

İLİŞKİLERDE DUYGUSAL MANİPÜLASYON

PARTNERİNİZ SİZİ YÖNLENDİRİYOR OLABİLİR Mİ?

Çiftler arasında sıklıkla karşılaşılan konulardan biri de ilişkilerde duygusal manipülasyon olmuştur.. Birçok kişi, ilişkide manipüle edildiğini fark edemez veya manipülasyonu görmezden gelebilir. Bu noktada ilişkide problemler oluşmaya başlar ve çiftlerin ilişki doyumu da azalır. Duygusal manipülasyonu fark etmek ve bunu değiştirmek sağlıklı bir ilişkinin oluşabilmesi için temel koşullardan biridir.

DUYGUSAL MANİPÜLASYON NEDİR?

Öncelikle manipülasyonun ne anlama geldiğini inceleyelim. Duygusal manipülasyon veya psikolojik manipülasyon en temelde insanları yönlendirmek ve etkilemektir. Bu yönlendirme kişinin isteği veya bilgisi dışındadır. Manipülasyonda amaç etkilemek istenilen kişide davranış değişikliği yaratmaktır.

İLİŞKİLERDE YAPILAN MANİPÜLASYON TEKNİKLERİ

İlişkiler karmaşık bir yapıya sahiptir dolayısıyla çiftler ilişkiyi devam ettirme sürecinde zorluk yaşayabilirler. Partnerler zaman zaman ilişkiyi devam ettirebilmek için veya ilişkiyi yönetebilmek için eşine karşı manipülasyon uygulayabilir. İlişkilerde en sık karşılaştığımız manipülasyon şekillerini şunlardır;

  • Karşı tarafın ihtiyaçlarını görmezden gelmek

Bu manipülasyon tekniğini uygulayan kişiler sürekli kendi problemlerinden ve kendi yaşamlarından bahsederler. Eşlerinin sorunları ile ilgilenmezler ve ilişkiyi tek taraflı yaşarlar. Manipülasyonu yapan kişi partnerinin üzerinde baskı kurar ve partnerinin sadece onunla ilgilenmesini ister. Bu gibi durumlarda genellikle karşı taraf eşinin ona ihtiyacı olduğunu düşündüğü için farkına varamaz dolayısıyla manipülatör de amacına ulaşır.

  • Geçmişi tekrarlamak

Bu manipülasyon tekniğinde ise kişiler ilişki esnasında yaptıkları her olumsuz davranışı, geçmişte yaşadıkları ile ilişkilendirirler.Örneğin eşini sürekli kıskanan ve kısıtlamaya çalışan biri ‘’aldatıldığım için bunu yapıyorum’’ veya ‘’kimseye güvenim yok’’ vb şeklinde konuşabilir.. Genellikle ‘’Ben neler yaşadım biliyor musun’’ cümlesini sık kullanır. Yaşanılan durum ağır olabilir dolayısıyla eşinizin yanında olmanız son derece önemlidir fakat bu durum artık sizin özel alanlarınızı kısıtlıyorsa ve her olumsuzlukta geçmiş konular açılıyorsa eşiniz bu durumu kendi lehine çevirmiş olabilir. Onunla iletişime geçebilir kendinizi ifade edebilir ardından geçmiş yaşantıları ile ilgili destek almasına yardımcı olabilirsiniz.

  • Suçlamak

Bu kişiler her olayda karşı tarafı suçlamaya başlar.Sürekli suçlayarak kendi hatalarını ört bas ederler.Üstünlük kurmaya çalışıp, seslerini yükseltirler.Tartışma esnasında  haklıyken haksız duruma düşebilirsiniz.

  • Tepkisiz kalmak veya aşırı tepki vermek

Bu kişiler ilişkide olumsuz bir durum yokken somurtabilir, agresif davranabilir Örneğin, tüm arkadaşlar toplandınız ve bir yere kahve içmeye gittiniz o sırada eşinizle ilgilenmediniz ve arkadaşlarınızla sohbet ettiniz. Bunun üzerine eşiniz eve dönerken ‘’Benimle hiç ilgilenmedin’’ diyerek yaşanılan olaya aşırı tepki veriyorsa ya da hiç tepki vermeyerek yüzünüze bakmıyorsa manipülasyona uğruyor olabilirsiniz. Genellikle karşı tarafın ilgisini çekmek için kullanılır.

Sonuç olarak bir ilişkinin sağlıklı ilerleyebilmesi için manipülasyonlar yerine doğru iletişim biçimleri kullanılmalıdır. Manipülasyona uğradığınızı düşünüyorsanız eşinize bunu açıkça ifade edebilir ve onu yüzleştirebilirsiniz. İletişim çalışmalarını arttırabilir, başa çıkamadığınızı düşündüğünüz zamanlarda bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Web sitemizdeki çiftler ve ilişkiler ile ilgili diğer içeriklerimizi de okumanızı tavsiye ederiz. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı