BlogZamane ÇiftleriZamaneye Dair

PARTNERİNİZ ÇOK MU KISKANÇ?

EŞLER ARASINDAKİ DUYGUSAL VE FİZİKSEL KISITLAMA

Romantik kıskançlık en basit tanımı ile önemsenen bir ilişkinin bitirilmesine veya zarar görmesine sebep olacağı düşünülen tehlikelerin fark edilmesi sonucu gösterilen güçlü, yıpratıcı ve karmaşık bir tepkidir. Karmaşık bir tepkidir diyoruz çünkü kıskançlık tek bir nokta ile anlaşılacak bir durum değildir. Kıskançlık kendi içerisinde birçok nedeni, duyguyu, düşünceyi ve yaşantıyı barındırmaktadır.

Romantik kıskançlık en temel duygu olarak rekabeti meydana getirir. İlişkiniz dışındaki üçüncü bir kişinin varlığı gerçek olsun veya olmasın kendinizi karşılaştırmaya gidersiniz. Çok şakacı birisi olan partneriniz yanınızda karşı cins bir kişinin şakalarına güldüğünde kendinizin güldüremediğini düşünebilirsiniz. Göstermiş olduğunuz bu kıskançlığın yoğunluğu ve başlatıcı sebebi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bir kafede otururken partnerinizin yan masada oturan bir kişiye bakması sizin kıskanmanız için yeterli bir sebep olabilirken başka bir kişi için daha büyük sebeplerin olması gerekebilir. Siz bir davranışa yoğun bir kıskançlık gösterirken bir başkasının bu durumu daha küçük görmesinin sebeplerini hep birlikte daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

İLİŞKİDE KISKNAÇLIK NEDEN OLUR?

İlişkinizde kıskançlık sergilemenizin en temel sebebi eşinizi kaybetme korkunuzdur. Kaybetme korkusunu yaşamanız oldukça doğal bir durumdur. İlgi, sevgi, bağlılık ve değer gibi birçok olumlu duygunun bulunduğu bir ilişkide kim eşinin kaybetmek isteyebilir ki? Bu kaybetme korkunuzu ise tetikleyen bazı önemli anlar bulunmaktadır: Eşinizin bir başka kişiye ilgi göstermesi, bir başka kişinin eşinize ilgi göstermesi ve eşinizin geçmişte ilişki yaşadığı bir kişi ile ilişki kurması kaybedeceğinizi düşünmenize ve kendinizi kıyaslamanıza neden olur. Kendinizi yetersiz bularak eşiniz bir başkasına kaptıracağınızı düşünürsünüz.

KENDİNİ İSPATLAMA ÇABASI

Kimi zaman eşinize daha çok uygun olduğunuzu farkında olmadan ispatlamak için onunla oturup maç izleyebilir veya saatlerce alışverişe gidebilirsiniz. Bunun sebebi beraber olabileceğinizi ve bir başkasına ihtiyaç duymayacağınızı farkında olmadan kanıtlama çabası içerisine girmenizdir. Sizin var olan özellikleriniz ile birlikte kendinizi rakip gördüğünüz kişinin özellikleri de oldukça önemlidir. Bu özelliklerin önemli olmasının sebebi eşinizin bu özellikleri arzuluyor olup olmadığına dair sahip olduğunuz inançtır. Bunun üzerine bu özellikler ile eşiniz arasında bir uyum oluyorsa rakip kişi sizin için tam bir tehdit kaynağı olur.

FİZİKSEL ÇEKİCİLİK

Partnerinizi fiziksel çekiciliği de romantik kıskançlık sergilenmesinde etkili bir nedendir. Eğer çekici bir eşiniz olduğunu düşünüyorsanız ‘’acaba onun yanına yakışıyor muyum’’ ifadelerini kullanır ve yetersiz olduğunuzu düşünürsünüz ve kendinizi sürekli kıyaslarsınız. Hatta hissettiğiniz bu yetersizlik üzerine kendinize başkası göndermiş gibi çiçek gönderebilir ve eşiniz görecek şekilde sahte numaralar ile kendinizi arayabilirsiniz. Bunu yapmanızdaki neden kendinize yönelik saygı ve benlik algınızı arttırmak, ilişkinizde kontrolü ve gücü elinize almak veya eşinize hala arzulanabilirim mesajını verme isteği olabilir.

İLİŞKİ TÜRÜ

İlişkinizin türü de kıskançlık seviyenizde farklılıklara sebep olabilir. Yapılan araştırmalar evli olmayan çiftlerin evli olan çiftlere göre birbirilerini daha çok kıskandıkları ve daha yıkıcı çözüm yollarına başvurduklarını göstermiştir. Evli olmayan çiftler arasında kaybetme korkusu oldukça fazladır. Bu korkunun fazla olmasının sebebi olarak toplum yapısı söylenebilir. Toplumun evlilik kurumuna yüklediği sorumluluklar ve beklentiler sonucu evli çiftler ilişkilerini devam ettirebilmek adına daha çok çaba harcar. Bu çaba da yapıcı çözüm yollarını beraberinde getirir.

TOPLUM YAPISI

Toplum yapısı doğrultusunda evli olmayan çiftler daha kolay ayrılabileceklerini düşünür ve kaybetmekten oldukça fazla korkarak kıskanır. Türk toplumun yapısına bakıldığında geçmişinden itibaren korumacı bir toplum olduğunu görmekteyiz. Bu korumacı tutum toplumun size yüklemiş olduğu bir beklenti gibi varlığını gösterir. Her an sahiplenip korumaya meyilli bir şekilde ilişki sürdürülür.

Tüm bu nedenler ile birlikte yaşamış olduğunuz bireysel deneyimleriniz de kıskançlık yaşamınızda etkilidir. Geçmiş bir ilişkinizde aldatılmış olma veya terk edilme gibi travmatik bir yaşantınız şu an ki yaşadığınız ilişkinizde her an tetikte olma mecburiyeti uyandırır. Her an yeniden terk edilebileceğinizi ve aldatılabileceğinizi düşünme hissi ile sürekli korumacı ve kıskanç bir tutum sergilersiniz. Bireysel deneyimlerinizin önemli bir parçasını da bağlanma stilleriniz oluşturur. Bebeklik ve çocukluk döneminde ihtiyaçları karşılanmayan bir çocuksanız her zaman reddedileceğiniz ve terk edileceğiniz hissini bünyenizde barındırabilirsiniz. Güven duygunuz fazlasıyla düşük olur.

Sonuç olarak söyleyebiliriz ki sahip olduğunuz birçok duygu, düşünce ve yaşantınız etkisi ile partnerinizi kıskanabilirsiniz. Bu kıskançlık olumlu etkiler sağlayabileceği gibi çoğu zaman ilişkiye zarar verici olabilir. Bu yüzden kıskançlık göstermenizin nedeni üzerine düşünün ve ne olduğunun farkında varın. Ardından yapıcı yollar arayın ve ilişkinizi güven temelinde devam ettirmeyi deneyin.

Web sitemizi ziyaret ederek çiftler ile ilgili diğer içeriklerimizi de okuyabilirsiniz. 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı