BlogPsikoloji ve PDRZamane Akademi

OTTO RANK VE İNSAN DOĞASINA BAKIŞI : DOĞUM TRAVMASI

Hayatı- Tarihçesi

1884’te Viyana’da doğmuş olan Rank yoksul bir Yahudi ailesinde büyümüştür. Gençlik yıllarında ailesinin isteği üzerine ticarete atılmış fakat daha sonra bu işin kendisine göre olmadığını anlamıştı.  Çok yoğun okumalar yapan Rank kendisini okumaya vermiş, Nietzsche’in Schopenhauer’in yapıtlarını okumaya başlamıştır. Teknik meslek okulunda okuduğu dönem Freud’un ‘’ Rüyaların Yorumu’’ kitabını okur ve çok etkilenir. Bunun üzerine sanatsal yaratıcılığı psikanalitik ile açıkladığı  Sanatçı adlı makaleyi yazdı.( Der Künstler). Bu eseri okuyan Adler aracılığıyla Freud ile tanıştı ve Çarşamba toplantılarına katılmaya başladı.  Diğer kuramcılar gibi tıp doktoru olmayan Rank’ın ilgi alanları, mühendislik, felsefe, sanat, psikoloji gibi alanlardı.1906’da Viyana Psikanaliz Derneği’nin sekreterliğine girdi.

1907’de ve 1909’da yayımladığı eserlerle( Kahramanın Doğuşu Miti)  psikanaliz alanında tanınmaya başlandı. 20 yıl boyunca Freud’un sekreterliğini yapmıştır. Freud’un da desteğini alarak Viyana Üniversitesinde felsefe doktorasını aldı. Aynı dönemlerde çeşitli dergilerde görev aldı, Adler ve Jung’a karşı Freud görüşlerini savundu. Rank’ın git gide Freud’dan farklı görüşler  oluşturması Freud ile ilişkisini bozmaya başlamıştı.1924 yılında yayımladığı Doğum Travması adlı kitabı ile çokça eleştirildi ve psikanaliz derneğinden atıldı, çünkü eserin psikanaliz ile çeliştiği öne sürüldü. Çeşitli üniversitelerde ders veren Rank daha sonra Amerikan Psikanaliz Birliği’nin onur üyesi seçildi. Birçok kuramcıyı etkilemiş, daha sonra New York’a yerleşmiştir.  1930’da akıl hastası ilan edilerek APA’dan atılmıştır.

İnsan Doğasına Bakışı

Rank insanın dünyaya bazı eğilimlerle geldiğine inanır. Bunlar açlık, susuzluk ve cinsellik gibi fizyolojik ya da korku, suçluluk ve sevgi gibi duygusal tepkilerdir. İnsan bu tepki eğilimlerine davranışlarda anlatım bulmakta zorundadır. Bu eğilimler sağlıklı ya da sağlıksız olarak bölümlenemez ve insanla birlikte doğuştan var olurlar. İyi ya da kötü olarak yargılanan bunların davranışlarda anlatım bulma biçimidir.( Geçtan,2005) Bu duruma örnek verecek olursak öfke herkesin yaşadığı doğal bir tepkidir. Ama bazı insanlar öfkesini saldırganlık yoluyla gösterirken bazıları da ortamdan uzaklaşmayı ya da ağlamayı tercih eder. Tepkilerin çevreye karşı nasıl kullanılacağı öğrenme ile oluşur. Aynı zamanda Rank her bir dürtünün karşıt bir dürtüsü olduğundan bahseder. Örnek verecek olursak bir insan kimi zaman daha bağımsız, atılgan, güvenli bir şekilde davranırken, kimi zaman da daha bağımlı ürkek tavırlar sergileyebilir. Rank her iki tepkinin de evrensel olduğunu ve insanın yapısında var olduğunu belirtir.

Web sitemizi ziyaret ederek psikoloji ile ilgili akademik bilgiler sunduğumuz diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz. 

 Kaynakça

Geçtan, E. (2005). Psikanaliz ve Sonrası. İstanbul: Metis yayınları.

Kişilik Kuramları. (2017). (D. Gençtanırım- Kurt, & E. Çetinkaya- Yıldız, Çev.) Ankara: Pegem Akademi.

Rank, O. (2017). Doğum Travması (Cilt III). (S. Yücesoy, Çev.) Metis.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı