BlogPsikoloji ve PDRZamane Akademi

OTTO RANK DOĞUM TRAVMASI: KİŞİLİĞİN GELİŞİMİ

Kişiliğin Gelişimi

Kişilik Tipleri

Otto Rank insanları üç bölümde incelemiştir. Ortalama insan, nevrotik ve artist olarak sınıflandıran Rank, yaratıcı bir bütünleşmeye ulaşmış insanları artist olarak tanımlarken, ulaşamayan kişileri de ortalama insan ve nevrotik inşan olarak tanımlar.

Ortalama İnsan

Her çocuk doğumdan sonra yaşam zorluklarından dolayı bir karşıt istem geliştirir. Bir süreden sonra bazı çocuklar anne ve babalarının istemleriyle özdeşleşerek, kendi istemlerini oluşturmak için gerekli çabayı göstermeyeceklerdir ve böylelikle rahatlayacaklarını düşünürler. Bu dönemde ailesinin istemini benimsemiş çocuk, ilerleyen dönemlerde de toplum egemenliği altına girecektir. Bilinçli bir şekilde toplumla uzlaşmış olan bu bireyler Rank tarafından ortalama insan kabul edilir. Bu insanlar toplum için yararlıdır ve çevreden ilgi görürler. Eğer toplumda bir değişim söz konusu olursa bu insanlar bu değişimin kurbanı oLAB. Rank ortalama insanı sevmez ve psikoterapide amacın topluma uyum sağlamak olmadığını, kişinin kendi dünyasında değişim yaratmak olduğunu savunur.

Artist

Rank bu insan tipini idealleştirmiştir. Ona göre bu tipler bir işçi ya da ev kadını da olabilir. Nevrotik ve artist insanlarda ortak bir yönü bulunmaktadır. Bu insanlar toplumdan ayrılmanın yarattığı sıkıntıyı ve kaygıyı göze almıştır ama artistler için durum böyle değildir. Dengeyi devam ettirebilmek için ara ara nevrotik davranışlarda bulunabilirler. Bir yandan kendi istemlerini gerçekleştiren bu insanlar öte yandan çevreyle de yaratıcı ilişkiler kurarlar. Kısacası kendi istemine ulaşabilmiş ve karşıt eğilimleri arasında uzlaşmayı sağlayan kişiye denir.

Nevrotik

Bu kişileri engellenmiş insan olarak tanımlar. Yaşamlarıyla karşıt eğilimlerini uzlaştırmaya çalışan ama bunu başaramayan kişilerdir. Ayrılma çabasıyla o kadar çok toplumdan uzaklaşmışlardır ki kendi kültürlerine yabancı kalmışlardır. Bu insanların karşıt eğilimleri güçlüdür bu yüzden terapide oldukça direnç gösterirler. Rank tüm nevrotik belirtilerin temelinde korku ve suçluluk duygularının bulunduğunu söyler. Bu duygular denetlenemeyecek kadar güçlenir ve kronikleşirse, insana yön veren düşünce örüntüleri yeterince gelişemez. Buna bağlı olarak duygusal tepkilerin denetimi de güçleşince nevrotik belirtiler ortaya çıkar( Geçtan,2005).

Nevrotikler genellikle davranışlarından kendini sorumlu tutmaz, olayların kendisinin dışında oluştuğunu savunur. Sevgiyi hissetmekte zorluk çeker genellikle kızgın ve suçluluk duygularını yaşar. Kendilerini sürekli dinleyen ve sürekli kendilerini eleştiren bu kişiler değersiz olduklarını görmek istemedikleri için davranışlarını kısıtlarlar. Genellikle insanların onlar hakkında ne düşündüklerini çok merak ederler.

Web sitemizi ziyaret ederek psikoloji ile ilgili akademik bilgiler sunduğumuz diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz. 

 Kaynakça

Geçtan, E. (2005). Psikanaliz ve Sonrası. İstanbul: Metis yayınları.

Kişilik Kuramları. (2017). (D. Gençtanırım- Kurt, & E. Çetinkaya- Yıldız, Çev.) Ankara: Pegem Akademi.

Rank, O. (2017). Doğum Travması (Cilt III). (S. Yücesoy, Çev.) Metis.

 

 

 

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı