BlogZamanede GelişimZamanede Popüler Psikoloji

İBN-İ SİNA VE KUZU DENEYİ

STRES VE KORKU SİZİ GÜNDEN GÜNE NASIL ÇÜRÜTÜR?

Günümüzde toplumsal koşulların değişmesi ile kendimizi yoğun bir koşturmanın içerisinde buluruz. Bu koşturmanın peşinde giderken yaşadığımız stresin farkında olmayız. Bu kimi zaman bir iş stresi olurken kimi zaman ise bir sınav stresi olabilir. Bununla birlikte sürekli olarak korku duygunu hissederiz. Kimi zaman kaybetmekten kimi zaman ise hayatımızın sona ermesinden korkarız. Çevremizdeki faktörleri tehdit olarak algılar stresli hissederiz.

Örneğin bir gün arabamızla geçirdiğimiz bir kaza sonucu çok korkarız ve sonrasında da kaza yağacağımız üzerine korkarız. Arabaya her bindiğimizde stresli oluruz. Benzer şekilde istediğimiz bir konuma ulaşmak için birçok sınava gireriz. Zihnimiz bu sınavlardan başaralı olamazsam ne yapacağım düşüncesi ile meşgul olur. Bu yüzden sınav anlarında yoğun stres ve korku yaşarız. Günlük hayatta bu örnekler gibi birçok örnekte olduğu gibi stresli hissederiz ve korkarız. Ancak bu stres ile korkunun bedenimizi ve ruhumuzu nasıl yorduğunu, yıprattığını ve çürüttüğünü anlayamayız.

DENEYİN UYGULANIŞI

İbn-i Sina stres ve korkunun bir canlıyı nasıl yok ettiğini göstermek için bir deney yapar. Bu deneyde aynı kilo, aynı yaş ve aynı cinsteki iki kuzu aynı yemlerle beslenecek şekilde iki ayrı kafese koyar. Kuzuların yaşaması için tüm koşullar eşit şekilde sağlanmıştır. Ancak bu kafeslerin yanında bir kafes daha yer alır ve içinde de bir kurt vardır. Kuzulardan sadece bir tanesi kurdu görebilir.

Deneyin ilk zamanlarında hiçbir sorun yoktur ancak aradan zaman geçtikte kurdu gören kuzu yemek yememeye ve huzursuz davranmaya başlar. Gittikçe zayıflar ve güçsüzleşir. Kurdu görmeyen kuzu ise son derece sağlıklı ve huzurludur. Kurdu gören kuzu aradan geçen zaman sonunda yaşadığı stres ve korku yüzünden ölür.

İbn-i Sina’nın gerçekleştirdiği bu deney göstermektedir ki yoğun stres, kaygı, korku her canlıda olduğu gibi biz insanlara da oldukça zarar verir. Zihnimiz olumsuz duygu ve düşüncelerin etkisi ile yıpranır. Hayata olumsuz bakar ve kendisini motive etmez. Bununla birlikte zamanla fiziksel güçsüzleşme de meydana gelir.

Web sitemizdeki psikoloji ile ilgili ilginç bilgiler sunduğumuz diğer popüler psikoloji içeriklerimizi de okumanızı tavsiye ederiz. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı