BlogZamane ÇiftleriZamaneye Dair

EŞİNİZİN SEVGİ DİLİNİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

GARY CHAPMAN VE 5 SEVGİ DİLİ

Çiftler genellikle anlaşılmadıklarından ve iletişim kuramamaktan bahsederler. Eskiden böyle değildi, artık çok değişti, bu olanlara anlam veremiyorum gibi pek çok söylem kullanırlar. Peki ya neden olur bütün bunlar? Bu durumun bir açıklaması olabilir mi?

Ünlü evlilik danışmanı Gary Chapman Beş Sevgi Dili kitabında her bireyin ilişkide öncelikli bir iletişim dili olduğunu savunuyor. Çiftlerin iletişim kuramamalarının en temel nedeni ise birbirlerinin sevgi dillerini bilmemeleridir. Chapman’a göre 5 temel sevgi dili vardır. Bu sevgi dilleri sırasıyla onay sözleri, nitelikli beraberlik, armağan alma, hizmet davranışları ve fiziksel temastır. Chapman çiftlerin birbirlerinin sevgi dilini keşfettiklerinde ilişkilerinin sağlıklı ilerleyeceğini düşünmektedir. Sevgi dillerinde İlk inceleyeceğimiz dil onay sözleridir.

ONAY SÖZLERİ

Sevgi dili onay sözleri olan bireyler, iltifat edilmekten, güzel sözlerden hoşlanırlar. Cesaret verici cümleler duymak isterler. Örneğin bu kıyafetle çok hoş görünüyorsun veya işindeki başarını takdir ediyorum gibi cümleler kullanmak sevgi dili onay sözleri olan kişiyi mutlu edecektir. Bu bireyler için alçak gönüllü ricalar ve sevecen tavırlar çok önemlidir.

NİTELİKLİ BERABERLİK

Nitelikli beraberlik ise çiftlerin birlikte geçirdiği kaliteli zamanı ifade eder. Birçok çift birlikte zaman geçirdiklerinde dikkatlerini farklı noktalara yöneltebilirler. Örneğin çiftler aynı evde yaşamaya başladıklarında aralarındaki iletişim oldukça azalır. Sürekli olarak birlikte de olsalar aynı ev içinde ya telefon ile ya da kendileriyle ilgilenirler. Oysaki birlikte nitelikli zaman geçirmek çiftlerin yürüyüşe çıkmaları, tatile gitmeleri, sohbet etmeleri olabilir. Gary Chapman’a göre evli çiftler ve henüz evlenmemiş çiftler arasındaki farkı dışarıda bir yemek esnasında dahi gözlemleyebiliriz. Genç çiftler her daim birbirleri ile sohbet ederken evli çiftler etrafı inceler, birbirleri dışındaki her durumla ilgilenirler.

ARMAĞAN ALMA

Chapman’a göre hediyeler sevginin görsel sembolleridir. Hediyeler sevginin görsel sembolleridir. Kimi bireylerin sevgi dili ise hediye almaktır fakat burada yapılan en büyük hatalardan biri hediyeleri sadece maddi açıdan düşünmektir. Oysaki sevgi dili hediye alma olan kişiler için maddiyat önemsizdir. Hediyelerin pahalı olması gerekmez önemli olan karşı tarafın düşünerek bir jest yapmasıdır.

HİZMET DAVRANIŞLARI

Chapman, hizmet davranışlarını eşinizin yapmanızdan hoşlandığı eylemler olarak tanımlar. Örneğin çocuğu okuldan almak, masayı toplamak, yemek yapmak, bulaşık yıkamak gibi davranışlar karşı tarafı mutlu etmektedir. Burada önemli olan nokta ise hizmet davranışlarını kadına veya erkeğe yüklememektir. Erkek ev için tamir yapsın kadın ise yemek yapsın gibi bir algıdan bahsedilmemektedir. İki tarafın da hangi işlerde ihtiyacı olduğu tespit edilmeli ve çiftler birbirine destek olmalıdır.

FİZİKSEL TEMAS

Son sevgi dili ise fiziksel temastır. Bazı bireyler için de fiziksel temas öncelikli sevgi dilidir. Sevgi dili fiziksel temas olan bireyler fiziksel ve cinsel yakınlıktan hoşlanmaktadır. Bu kişiler eşleri onlara sarılmadığında veya öpmediklerinde karşı tarafın onlardan uzaklaştığını düşünebilirler. Onlar için temas en önemli sevgi göstergesidir.

EŞİMİZİN SEVGİ DİLİNİ NASIL KEŞFEDECEĞİZ?

Karşımızdaki kişinin sevgi dilini keşfedebilmek için öncelikle kendi sevgi diliniz üzerine düşünmekte fayda vardır. Eşinizin sizi en çok rahatsız eden davranışları veya en çok eleştirdiğiniz davranışlarının neler olduğunu analiz etmek sevgi dilinizi bulmanıza yardımcı olur. Chapman’a göre bir diğer soru ise eşinizden bugüne kadar en çok ne beklediğinizdir. Özel günlerde sizlere hediye almadığı için mi yoksa sizle zaman geçirmediği için mi kırıldınız?
Karşı tarafın sevgi dilini keşfetmek için de yine eşiniz bugüne kadar sizden en çok neyi istediğini veya hangi davranışınızı sevdiğini düşünmektir. Eşinizin sizden rahatsız olduğu davranışların neler olduğunu gözlemlemek karşı tarafın da anlaşılmasına destek olur.

Web Sitemizdeki çiftler ve ilişkiler ile ilgili diğer içeriklerimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı