BlogPsikoloji ve PDRZamane Akademi

DEPRESYON

A)Patalojinin Tanımı

Depresyon duygusal, bilişsel, davranışsal ve somatik belirtilerle kendini gösterir, bu belirtiler sonucunda bireyde çökkün bir ruh haline yol açmakla birlikte, bireyin davranışsal etkinliklerinde bir azalmaya, zihinsel etkinliklerde bazı değişikliklere ve bedensel bazı yakınmalara neden olur. Şiddeti bireyden bireye değişebilir. Bir duygu durum bozukluğudur. (Doğan 2000-2001,62).Farklı türleri olmakla birlikten en sık görülen majör depresyon bozukluğudur. Depresyon kelimesi Latincede ‘’bastırmak’’ anlamına gelen deprimere sözcüğünden gelir. Aynı zamanda durgunlaşmak, kederli olmak gibi anlamları da vardır. Bu terim on yedinci yüzyılda bir ruh halini belirtmek için kullanılır(Gilbert,2016)  Majör depresyon en az iki hafta boyunca yaşanan çökkün duygu durumunun kilo kaybı ve dikkat toplama zorluğu gibi yan belirtiler ile eşlik ettiği depresif durumlar, kişinin hem kendisine hem de çevreye ilgisinin yitirilmesiyle tanımlanır(Geçtan,2003).

Depresyon günlük hayatta kullanılan’’ moralim bozuk ”sözcüklerinden çok daha fazlasını ifade etmektedir. Depresyon sadece nasıl hissettiğimizi değil, enerji seviyemizden, uykuya, nasıl düşündüğümüze kadar birçok noktada etkili olur. Bu ruh hali bir düzeye kadar normal kabul edilir.  Şiddeti önemlidir. Çökkün duygu durumunun günlük yaşamı, işlevselliği bozması gerekir.

Depresif bozuklukların 3 türü bulunmaktadır. Bunlar majör depresyon, distimi ve mevsimsel afektif bozukluğudur.  Görülme sıklığı ve ne kadar devam ettiği sınıflandırmada önemli etkendir.

B)Belirtileri(Majör Depresyon)

– 2 hafta boyunca 5 belirti( çökkün duygu durum ve ilgi yitirme/ zevk alamama) bulunmalı ve işlevselliği bozmalı

1)Çökkün duygu durum

2)İlgide azalma/zevk alamama

3)Kilo verme/kilo alma

4)Uykusuzluk/aşırı uyuma

5)Ajitasyon/yavaşlama

6)Bitkinlik

7) Değersizlik/suçluluk duygusu

8)Odaklanmada, düşünmede güçlük

9)Yineleyen ölüm düşünceleri

Bu bölüm yalnızca ruh sağlığı uzmanları için kaynak oluşturmak adına yazılmıştır dolayısıyla buradaki bilgilerin tanı ve tedavi için kullanılmaması önemle rica olunur.

Web sitemizdeki Zamane Akademi bölümünden psikoloji ile ilgili akademik makaleler ve kaynaklara ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı