BlogZamane ÇocuklarıZamaneye Dair

ÇOCUKLARDA DUYGU EĞİTİMİ: EĞİTİCİ ETKİNLİKLER

Çocuklarda duygu eğitimi çocuğun yaşadığı olaya karşı oluşturduğu şemalarının daha kolay ifade edilmesini sağlar. Sizler için çocuklara duygu eğitimi verirken yardımcı olacak 2 etkinlik düzenledik.

ÜNLÜ YÜZLER

Çocukların duyguları eğlenirken öğrenebilmelerine yardımcı olacak bir etkinlik Ünlü Yüzler’dir. Çocuğunuzun severek izlediği çizgi film karakterleri veya model aldığı herhangi ünlü bir kişi üzerinden duygu eğitimi verilebilir. Bu etkinliği yaparken öncelikle çocuğunuza gazete veya dergilerden duygu ifade eden yüz resimleri kesmesini isteyin. Bu resimleri kestikten sonra mantar panonun üzerine yapıştırın ve  her resmin altına duyguların isimlerini yazmasını isteyin. Duygu resimlerinin bulunduğu panoyu çocuğunuzun odasına asabilirsiniz ve çocuğunuzla birlikte buraya bir isim verebilirsiniz( Örnek. Şirinler Köşesi, Ünlü Yüzler Köşesi)Böylelikle çocuğunuzun duyguları ayırt edebilmesi ve akılda tutması kolaylaşacak.

SESSİZ DUYGULAR

Sessiz duygular etkinliği özellikle ortaokul seviyesindeki çocuklar için kullanılan bir etkinliktir dolayısıyla temel duygular yerine karmaşık duygular kullanabilirsiniz.  Küçük yaştaki çocuklarla uygulamak, etkinliğin amacına ulaşmasını engelleyebilir. Sessiz duygular oyununu tüm aile ile birlikte oynamak oldukça eğlenceli olacaktır. Öncelikle bir kutu alın. Ardından küçük kağıtlara, duyguları anlatan atasözleri veya deyimler yazın ve hazırladığınız kağıtları kutunun içine atın. ( Örn: Aklını şaşırmak, Küplere binmek, Sevinçten uçmak, Ağzı kulaklarına varmak, Gözünden yaş akmak) Kağıtları kutunun içine attıktan sonra oyuna geçebilirsiniz.  Sırasıyla ailedeki herkes kutudan bir kağıt seçer ve gelen deyimi ya da atasözünü, sessiz sinema şeklinde anlatmaya çalışır. 1 dakika süre verilir. Aile üyeleri ise deyimi veya atasözünü tahmin etmeye çalışarak duygunun ismini söylemelidir. Böylelikle çocuk bir duygunun yüz ifadelerini ve o duygu yaşandığında nasıl davranıldığını öğrenecektir.

Psikolojik Danışman Kader Ay

Web sitemizdeki çocuklar ile ilgili diğer içeriklerimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı