BlogZamane ÇocuklarıZamaneye Dair

ÇOCUĞUNUZU NASIL YETİŞTİRMEMELİSİNİZ?

HELİKOPTER EBEVEYNLİK

Çocuğunuzu sağlıklı bir şekilde nasıl yetiştirebileceğiniz üzerine birçok bilgi edinebilirsiniz. Bu yazımızda ise sizler ile birlikte çocuk yetiştirme kavramını ele alırken hangi tutumların yanlış olabileceği ve çocuğun gelişiminde olumsuz bir etkiye sahip olabileceği üzerine paylaşımda bulunacağız.

HELİKOPTER EBEVEYN KAVRAMI

Çocuklarınızı yetiştirirken hangi davranış ve yaklaşımın zarar verebileceğini daha net açıklayabilmek için helikopter ebeveyn kavramından yola çıkabiliriz. Helikopter ebeveyn kavramı ilk kez bir çocuğun annem başımda helikopter gibi dönüyor demesi ile başlamıştır. Çocuğunuza karşı sahip olduğunuz sevgi ve sorumluluk ile her an tehlikelere karşı korumak isteyebilirsiniz. Ancak koruma arzunuzun seviyesi arttığında bu davranışınız çocuğunuzun gelişimine zarar verebilir.

Helikopter aileler çocuklarını sürekli takip eden, çocuklarının yapması gereken sorumlulukları üstlenen, çocukları yerine karar veren aşırı koruyu ailelerdir. Bu durumu bir örnek ile açıklamak gerekirse; online eğitim sürecinde birçok aile çocukları derslere girdiği anda yanında oturmakta ve derse eşlik etmektedir. Öğretmeni çocuğa bir soru sorduğunda ve çocuk bilemediğinde ise bazı aileler sorunun cevabını çocuğa söylemeye çalışabilir. Ancak sonra görülmektedir ki çocuklar öğretmeninin her soru sormasında anında gözlerine annesine çevirmektedir. Çocuk giderek özgüvenini kaybeder ve kendi fikirlerini değil, annesini fikirlerini yansıtır.

Aşırı korumacı yetişen çocuklarda düşük benlik saygısı, bağımlı kişilik yapısı ve çabalama isteğinin olmaması gibi durumlar sıklıkla görülür. Bu nedenle ailelerin çocuklardan beklentilerini gözden geçirmeleri, çocuklarından ulaşılabilir hedefler beklemeleri ve çocuklarının da denemesine izin vermeleri sağlıklı olacaktır.
Web sitemizi ziyaret ederek çocuklar ile ilgili diğer içeriklerimizi de okuyabilirsiniz.

                                                                         Psikolojik Danışman Can Yurdunuseven

Web sitemizdeki çocuklar ile ilgili diğer içeriklerimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı