BlogZamane YetişkinleriZamaneye Dair

BEDENİMİZİ NASIL RAHATLATABİLİRİZ?

GEVŞEME EGZERSİZİ

Gevşeme egzersizi genellikle fiziksel belirtilerin sık görüldüğü psikolojik rahatsızlıklarda kullanılan bir tekniktir. Öke kontrolü ve kaygı ile başa çıkmada destek sağlayan bir yöntemdir. Özellikle kendimizi gergin hissettiğimizde bedenimizin rahatlamaya ihtiyacı vardır dolayısıyla gevşeme egzersizi bu noktada kullanılabilir. Aşağıda bir gevşeme egzersizi örneği verilmiştir.  Bu egzersizi heyecanlandığınızda, öfkenizi kontrol edemediğinizde, zihninizi rahatlatma ihtiyacı hissettiğinizde kullanabilirsiniz. Gevşeme egzersizini uygularken sakin bir müzikten faydalanabilirsiniz.

GEVŞEME EGZERSİZİ ÖRNEĞİ

Gözlerinizi kapatın.. Önce derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve verin. İki yumruğunuzu da sıkın. İyice sıkın. Yumruklarınızın ve ellerinizin gerginliğini hissedin. Şimdi gevşetin.. Bu gerginliğin yavaş yavaş ortadan kalktığını hissedin. Çok iyi. Ellerinizin ne kadar gevşediğini hissedin. Yavaşça derin bir nefes alın.  Nefesinizi tutun ve bırakın. Şimdi kollarınızı ve yumruklarınızı birlikte sıkacaksınız. Başlayın ve iyice sıkın. Ellerinizdeki ve kollarınızdaki gerginliği hissedin. Serbest bırakın. Tamamen gevşek bırakın.  Ne kadar gevşediğinizi hissedin. Çok iyi! Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve bırakın. Sağ omzunuzu kulağınıza doğru kaldırmaya çalışın, iyice kaldırın. Şimdi gerginliği hissedeceksiniz. Yavaş yavaş serbest bırakın. Tamamen gevşemesini sağlayın. Omzunuzdaki gevşemeyi hissedin. Şimdi sol omzumuza aynı şeyi yapacağız. Sol omzunuzu kulağınıza doğru kaldırmaya çalışın. İyice kaldırın, gerginliği hissedin. Yavaş yavaş serbest bırakın, gevşemesini sağlayın. Omzunuzdaki gevşemeyi hissedin.

Sağ ayağınızdaki kasları germeye çalışın, ayak parmaklarınızı iyice kıvırın ve bu gerginliği hissedin. İyice hissedin.. Yavaş yavaş bırakın. Tamamen gevşemesini sağlayın. Bütün gerginliğin akıp gitmesini sağlayın. Şimdi de sol ayağınızdaki kasları germeye çalışın. Sol ayağınızın parmaklarını iyice kıvırın.  İyice gerin, Yavaş yavaş bırakın, tamamen gevşemesini sağlayın. Çok iyi yavaşça derin bir nefes alın. Şimdi aynı şeyi bacaklarımız için yapacağız. Sol bacağınızı iyice gerin. Bu gerginliği hissedin. Şimdi bırakın. Yavaşça gevşetin ve gevşemeyi hissedin. Bütün gerginlik vücudunuzdan akıp gidiyor. Şimdi yumruklarınızı, kollarınızı omuzlarınızı bacaklarınızı hep birlikte ve aynı anda gereceksiniz.  Yumruklarınızı sıkın. Kollarınızı, omuzlarınızı gerin. Ayaklarınızı ve bacaklarınızı iyice gerin. Daha kuvvetli gerin. Öylece tutun. Şimdi bırakın. Tamamen bırakın. İyice gevşetin.

Şimdi karın kaslarınızı, iyice kasın, karnınızdaki gerginliği  hissedin. Serbest bırakın, tamamen gevşetin. Karın kaslarınızın tamamen gevşediğini hissedin. Yavaşça derin bir nefes alın. Nefesinizi yutun ve bırakın. Başınızı çeneniz göğsünüze değecek şekilde öne doğru bükün. Boynunuzdaki gerilimi hissedin. Bu gevşemeyi hissedin. Şimdi dişlerinizi iyice sıkın. Daha kuvvetli, gerginliği hissedin. Şimdi tamamen gevşetin.  Gözlerinizi sıkı sıkı kapatın. İyice sıkın. Gözlerinizin etrafındaki gerilimi hissedin. Şimdi gözlerinizi gevşetin, tamamen bırakın. Çok iyi. Şimdi tüm vücudunuzu gereceksiniz. Tüm vücudunuz gerilmeli. Başlayın tüm kaslarınız gerilsin. Şimdi yavaşça bırakın. Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve bırakın. Vücudunuz tamamen gevşedi. Sakin, rahat ve huzur dolusunuz. Tüm gerginlikler vücudunuzdan akıp gitti. Enerji dolusunuz. Artık yavaşça gözlerinizi açabilirsiniz.

                                                                                         Psikolojik Danışman Kader Ay

Web sitemizi ziyaret ederek yetişkinler ile ilgili diğer içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı