BlogZamane ÇocuklarıZamaneye Dair

Bebekler İçin Eğitici Kitap Önerileri

Çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılması sadece belirli bir yaş döneminde yapılacak destek değildir. Bu alışkanlık ve destek bebeklik döneminden itibaren çocuğa hayatının bir parçası olarak sunulmalıdır. Kitap okumak her bireyde olduğu gibi bebek ve çocuklar içinde çok önemlidir.  Kimi zaman yetişkinler olarak okuduğumuz kitaplar sonucu hayatımızdaki birçok yaşantıyı sorgularız. Böylece kitaplar hayatımızda bir rehber gibi destek sağlar. Bebek ve çocuklar içinde kitaplar önemli bir kılavuzdur. Bebek ve çocuklar eğitici kitaplar ile hayal dünyalarını daha fazla geliştirir ve birçok beceriyi edinir.  

Bu yazımızda sizler için 0-2 yaş aralığındaki BEBEKLER İÇİN EĞİTİCİ KİTAP ÖNERİLERİ ele aldık: 

  • JELLYCAT BEZ KİTAP

Bebekler dünyayı keşfetmeye çalışırken en çok dokunma davranışını gerçekleştirir. Bu yüzden bebeğinize sunacağınız kitapların görselliği ve dokunsal olması çok önemlidir. Jellcat Bez kitaplar bebeklerin dokunma davranışlarını destekler. Bununla birlikte birçok canlıyı öğrenme fırsatı yakalar. Bu canlıları öğrenirken dokunduğu her bir bölgesinin dokusu farklıdır. Böylece dokular arasındaki farklar üzerine de deneyim edinir. Kitap bebeklerinizin motor becerilerini geliştirici bir niteliğe de sahiptir.  

Bez kitapları birçok farklı markadan alabilirsiniz. Ortak özellikleri dokunsal olması ve ses çıkartmalarıdır. Bez kitapların hepsi hışırtı veya çıngırak sesleri çıkartır. Böylece çocuğun dikkatini çeker ve tek bir noktaya odaklanmasını sağlar. 

  • BEBEK DOKUN ÖĞREN: RENKLER

Bebeklerinize sunacağınız kitaplar motor ve el becerilerini geliştirmek ile birlikte günlük yaşama uyum için edinmesi gereken bilgileri de sunmalıdır. Bu bilgilerden bir tanesi de renklerdir. Bebek dokun öğren: Renkler kitabı ile bebeğiniz renkleri günlük hayattaki nesnelerin üzerinde görerek deneyimleyecek. 

  • İŞ BANKASI YAYINLARI HAREKETLİ KİTAPLARI 

İş bankası yayınları sunduğu kitaplar ile bebeklerin hem gelişebileceği hem de eğlenebileceği bir imkân sunuyor. Seri halinde bulunan bu kitapların her biri farklı objeleri içerirken bebeğin dokunsal ve görsel yönünün destekliyor.  Bebek kitap içerisindeki objeleri incelerken yerleştirilen mekanizmalar ile onları hareket ettirebilir ve şekil-zemin algısı gibi birçok beceriyi edinebilir. 

 

  • İŞİTSEL EĞİTİCİ KİTAPLAR 

 İlk Hayvan Sesleri kitabım, Jungle Book, Drum Kit Book ve Famous Classical Keboard Book kitapları bebeğin işitsel yönünü de geliştirici niteliğe sahiptir. Bu kitaplar ile bebek hayvanların nasıl ses çıkardığını tecrübe ederken aynı zamanda müzik aletlerine dokunarak çalmaya çalışır. Jungle Book kitabında bebek bir hayvanat bahçesinde geziyor gibi hayvanlar ve çıkardıkları ses ile tanışır. Müzik aletlerinden çıkan ses ise oldukça dikkatini çeker. 

Sizler ve bebekleriniz için önermiş olduğumuz kitapların hepsi ortak olarak bebeğin şu özelliklerini geliştirici niteliğe sahiptir:  

  • Dikkat seviyesi  
  • Motor-kas becerileri  
  • Dünyayı keşfetme ve yeni bilgiler öğrenme (örneğin renkler, hayvanlar ve müzik aletleri) 
  • İşitsel ve dokunsal gelişim

Psikolojik Danışman Can Yurdunuseven

 Web sitemizdeki çocuklar ile ilgili diğer içeriklerimizi de okumanızı tavsiye ederiz. 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı