BlogPsikoloji ve PDRZamane Akademi

ALFRED ADLER VE İNSAN DOĞASI GÖRÜŞÜ

BİREYSEL PSİKOLOJİ

Alfred Adler birçok kuramcıda olduğu gibi insan doğası üzerine çalışmalar yapan ve bu noktadaki görüşlerini dile getiren önemli bir kuramcıdır. Freud ve Watson’ın görüşlerine karşı çıkan ilk kuramcı olma özelliği ile de oldukça dikkat çekmektedir. Özellikle Freud’un cinsel içgüdülerin kişilik üzerindeki belirleyici etkisine yönelik yaptığı vurguya karşı çıkar. Bu yazımızda sizler için Bireysel Psikolojinin kurucusu Alfred Adler’in insan doğası üzerine görüşlerini ve Bireysel Psikolojinin temellerini ele alacağız.

  • Alfred Adler ilk olarak bireyin özgür iradesine ve gelişim potansiyeline dikkat çeker. Bu önemli iki nokta karşı çıktığı fikirlere karşı elinde bulundurduğu en önemli güçlerdir.
  • Bireyin iç dünyasını anlamada bilinçdışı süreçler ve cinsel isteklerin sağlıklı olmadığını, sosyal güdülerin ve bilinçli düşüncelerin üzerinde durulmasının daha sağlıklı olacağını dile getirir.
  • Alfred Adler bireyi diğer bireylerle etkileşimi sonucu varoluşunu anlamlandıran bir varlık olarak tanımlar. Çünkü Adler’e göre insan yaratıcı, seçme becerisine sahip olan ve seçimlerinin sorumluluklarını kabullenebilen bir varlık olarak kabul eder.
  • Bireyin kişilik yapısının oluşumu kalıtım ve sosyal çevre ile sınırlandırmaz.

  • Adler’e göre bireyin yaşamında sergilemiş olduğu davranışlarının tamamı bilinçlidir ve bir hedefe yöneliktir. Bu yüzden Freud’un aksine davranışların içgüdüsel ve kalıtsal olmadığını savunarak bireyin kendisi için belirlediği hedef doğrultusunda harekete geçeceğini ifade eder.
  • Bireysel Psikoloji aynı zamanda 3 eylem amacı doğrultusunda meydana gelir. Bu eylem amaçlarının ilki zayıf olmaktan ziyade güçlü olmaya dair bir uğraştır. Bu yüzden Adler kişiliği değerlendirmede bireyin sahip olduğu güçsüz veya eksik yönlerinden ziyade olumlu ve güçlü özelliklerine vurgu yapar. Diğer önemli iki eylem ise emniyette olma için gösterilen uğraş ve ait hissetme uğraşıdır. Adler bu noktada toplum ve toplum kurallarına da dikkat çekerek kurallar ile daha rahat ve güvende hissedebileceğimizi vurgular.

  • Birey incelenirken onun olayları nasıl algıladığına ve diğer insanlarla ilişkilerinde kendisini nasıl algıladığına ve değerlendirdiğine önem verilmelidir.

Özetleyecek olursak insan doğasına yönelik iyimser bir bakış açısına sahip olan Alfred Adler her bireyin kendine özgü bir yaşam biçimi olduğunu ve bireyin bu yaşam biçimini diğer insanlar ile olan ilişkileri sonucunda özgür bir şekilde oluşturduğunu savunur. Bu yüzden Bireysel Psikoloji hedef alınarak çalışılan danışmalarda danışanın olayı ve kendisini nasıl algıladığı büyük bir öneme sahiptir.

Web sitemizi ziyaret ederek psikoloji ile ilgili akademik bilgiler sunduğumuz diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı